JESTEŚMY POLSKĄ MARKĄ

Etapy sprzątania po pożarze

To jedno ze zdarzeń skutkujących utratą niemal całego dobytku. Pożar, bo o nim mowa, jest tragedią, która może wydarzyć się praktycznie wszędzie: w budynku jednorodzinnym, mieszkaniu, magazynie czy hali produkcyjnej. Tylko dobrze i szybko przeprowadzona akcja gaśnicza jest w stanie zapobiec całkowitej utracie miejsca do życia lub pracy. Co istotne, wiele jesteśmy w stanie uratować z pogorzeliska - wystarczy zgłosić się o pomoc do profesjonalnej firmy, która zajmuje się sprzątaniem po pożarach.

 

Usuwanie skutków pożaru - liczy się czas i dokładność

Dlaczego do sprzątania po działaniu ognia w budynku należy przystąpić tak szybko, jak to możliwe? Głównie ze względu na toksyny, jakie zaczynają wydobywać się z nadpalonych elementów wyposażenia: ścian, mebli, sprzętów elektronicznych. Dlatego porządkowanie pogorzeliska powinno zostać przeprowadzone przez profesjonalną firmę. Od czego musi zacząć i na czym skończyć, aby podjąć próbę odzyskania dobytku oraz zwiększyć szansę na renowację budynku?

 

Sprzątanie po pożarze - etapy działań

Ekipa sprzątająca może wejść do budynku dopiero, gdy wykonane zostaną następujące czynności: ugaszenie ognia przez strażaków, wyłączenie instalacji elektrycznych i gazowych, zabezpieczenie terenu, a przede wszystkim wydanie przez rzeczoznawcę decyzji, że budynek nie grozi zawaleniem.

 

Dopiero po potwierdzeniu, że nikomu nie grozi niebezpieczeństwo, można przejść do kolejnego etapu – czyli wynoszenia mebli, sprzętu oraz innych elementów wchodzących w skład wyposażenia wnętrza. Te, które nie nadają się do dalszego użytku, oddane zostają do utylizacji, ponieważ z powodu nadpalenia stają się odpadami niebezpiecznymi. Przedmioty osobiste, książki, meble czy sprzęt - a zatem rzeczy, które nie zostały zniszczone, a jedynie przybrudzone - warto oddać
do czyszczenia.

 

Gdy wnętrza są już puste, można przejść do czynności zasadniczych, a zatem czyszczenia ścian i podłóg, które zostały pokryte sadzą. Aby sprzątanie było skuteczne, należy użyć wyłącznie specjalistycznych środków czyszczących, które są w stanie poradzić sobie z tak wymagającym zabrudzeniem. W skład wykonywanych działań wejść może również m.in. dezynfekcja przewodów wentylacyjnych, ozonowanie pomieszczeń, usuwanie zadymienia oraz oczyszczanie powietrza po pożarach przy użyciu filtrów HEPA.