782-361-084 782-361-083 24/7 PRACUJEMY W CAŁYM KRAJU JESTEŚMY POLSKĄ MARKĄ

Laser jako profesjonalne narzędzie do czyszczenia

Laser jako profesjonalne narzędzie do czyszczenia

782-361-084 782-361-083

Pierwszy laser został uruchomiony w 1960 roku, ale prace nad tą technologią rozpoczęto 6 lat wcześniej. Obecnie jest stosowana powszechnie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, szeroko rozumiany przemysł, komunikacja czy wojskowość. Sposób wykorzystania pozostaje bardzo szeroki ze względu na wiele odmian laserów. Różnią się one mocą, kolorem, widmem promieniowania czy falami emitowanego światła. Słowo „LASER” to akronim od angielskiego „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”, czyli wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Tak właśnie w największym skrócie można opisać działanie tego wynalazku. Laser emituje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu albo podczerwieni. Sama wiązka ma bardzo małą rozbieżność i pozostaje przy tym niezwykle spójna. To również wpływa na konkretne możliwości zastosowania lasera.

Ablacja, czyli technika czyszczenia powierzchni laserem

Laser ma wiele zastosowań. Bardzo ważne jest jednak umiejętne z niego korzystanie, bo może również stanowić zagrożenie. Stąd istotna pozostaje wiedza na jego temat oraz umiejętności oraz doświadczenie w operowaniu wiązką światła. Do zastosowań, które na pewno warto wymienić, zaliczymy m.in. czyszczenie powierzchni laserem. Proces ten wykorzystuje zjawisko tzw. ablacji. Istotne jest tu precyzyjne dobranie odpowiednich parametrów, w tym długości fali promieniowania. Dzięki temu światło emitowane ze źródła laserowego i przesyłane w krótkich impulsach o wysokiej energii zostanie pochłonięte przez wszelkie nawarstwienia znajdujące się na konkretnej czyszczonej powierzchni. Natomiast pozostałe promieniowanie odbija się od materiału podłoża. Same nawarstwienia ulegają gwałtownemu odparowaniu (ewentualnie przeistoczeniu w plazmę), a interesujący nas fragment znajdujący się pod nimi zostaje oczyszczony. Ablacja laserowa to metoda wysoce skuteczna i jest określana jako bezinwazyjna. Nie nagrzewa bowiem czyszczonego elementu i nie powoduje jego uszkodzeń.

Czyszczenie powierzchni laserem

Zalety wykorzystania lasera do czyszczenia powierzchni

Jak już wspomniano wyżej, czyszczenie powierzchni laserem to metoda bezinwazyjna, co stanowi jeden z jej najważniejszych atutów. Istotne zalety to także powtarzalność, wysoki stopień precyzji oraz skuteczności w osiąganiu czystości w porównaniu do innych dostępnych technik. Nie jest przy tym konieczny demontaż elementów z czyszczonej powierzchni. Urządzenia obecnie stosowane do tego procesu są stosunkowo energooszczędne, więc koszty zastosowania metody w odniesieniu do rezultatów pozostają relatywnie niższe. Laser do czyszczenia nie powoduje przy tym wytwarzania odpadów wtórnych czy niebezpiecznych substancji wymagających utylizacji, to zatem metoda bezpieczna dla środowiska. Pozwala na czyszczenie dużych powierzchni, ale także punktowe. Z powodzeniem można stosować tę technikę również w pomieszczeniach zamkniętych. Duża wszechstronność pozwala czyścić laserem różny typ powierzchni.

Usługi czyszczenia laserem dla różnego typu działalności

Czyszczenie powierzchni laserem to metoda wszechstronna. Pozwala to zatem na jej zastosowanie w wielu branżach oraz okolicznościach. Usługi czyszczenia laserem skierowane są m.in. do szeroko rozumianego przemysłu, gdzie można przykładowo usuwać zabrudzenia z różnego typu maszyn. Przedłuży to ich żywotność. Laser do czyszczenia można stosować na powierzchniach wykonanych z żelaza, stali, żeliwa, wszelkich stopów metali, ale i tworzyw sztucznych, drewna czy kamienia. Pozwala na usunięcie m.in. rdzy, przebarwień termicznych, farby, lakieru, tłuszczu, gumy, nagarów, zanieczyszczeń eksploatacyjnych, pyłów czy powłok ochronnych. Ta metoda jest coraz częściej stosowana podczas usuwania graffiti z murów oraz renowacji pomników oraz zabytków. Co ciekawe, laser oczyści również obrazy, tkaniny, pergaminy czy freski. Możliwości zastosowań w pracach konserwatorskich istnieje więc wiele. Laser do czyszczenia jest w stanie usuwać powłoki pojedynczo, gdy było ich nałożonych na powierzchnię kilka. Może również zmieniać ją poprzez polerowanie czy chropowacenie.