782-361-084 782-361-083 24/7 PRACUJEMY W CAŁYM KRAJU JESTEŚMY POLSKĄ MARKĄ

Ozonowanie pomieszczeń – skuteczne usuwanie zapachów po pożarze

Ozonowanie pomieszczeń – skuteczne usuwanie zapachów po pożarze

782-361-084 782-361-083

Ozon to gaz niepalny będący alotropową odmiana tlenu o wzorze chemicznym O3. W związku z tym nazywany jest też tritlenem lub trójtlenem. Ozon został odkryty i nazwany w XIX wieku przez niemieckiego chemika Christiana Friedricha Schönbeina. W stanie wolnym gaz występuje w stratosferze, gdzie tworzy ozonosferę – warstwę odpowiedzialną za pochłanianie części szkodliwego dla organizmów żywych promieniowania z zakresu nadfioletu. Ze względu na swoje właściwości aseptyczne oraz toksyczne gaz ten ma również szerokie zastosowanie w dezynfekcji. Co ciekawe, to środek znacznie skuteczniejszy niż chociażby chlor. Może być wykorzystywany np. do wyjaławiania wody pitnej oraz oczyszczania pomieszczeń. Z metody tej korzystają więc m.in. szpitale, administracja publiczna, branża hotelarska, budownictwo, transport, gastronomia czy nasiennictwo.

Ozonowanie jako sposób czyszczenia i dezynfekcji

Jednym ze sposobów wykorzystania ozonu jest ozonowanie. To technologia oczyszczania i dezynfekcji o wysokim stopniu skuteczności. Polega na wykorzystaniu gazu o odpowiednim stężeniu, który jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków i szczelin w danym pomieszczeniu. Ozon wchodzi w reakcję ze związkami organicznymi i je eliminuje. Podczas rozkładu gazu uwalniany jest tlen. Urządzeniem wykorzystywanym do procesu ozonowania jest generator ozonu, nazywany też po prostu ozonatorem. Zasilany jest on prądem z sieci energetycznej. We wnętrzu urządzenia dzięki zastosowaniu elektrod o wysokiej wydajności dochodzi do kontrolowanych wyładowań. W ich wyniku tlen wtłaczany do wnętrza ozonatora jest najpierw rozbijany na mniejsze cząsteczki, a następnie łączony w ozon. Ten za pośrednictwem wentylatora jest rozpylany w pomieszczeniu. Cząsteczki ozonu są nietrwałe, więc z upływem czasu rozpadają się i ponownie tworzą tlen.

Ozonowanie

Zastosowanie ozonu do dezynfekcji

Ozonowanie pomieszczeń to metoda przynosząca wymierne efekty na wielu polach. Ozon po dostaniu się do komórek organizmów żywych jest w stanie wstrzymać ich oddychanie wewnątrzkomórkowe. To sprawia, że zabija wszelkie drobnoustroje – wirusy, bakterie, roztocza, niszczy także grzyby oraz pleśń. Tlen uwalniany podczas rozkładu ozonu neutralizuje również działania pyłków roślin i zapobiega w ten sposób alergiom. To zarazem skuteczna metoda do tępienia różnego typu uciążliwych i pasożytniczych insektów, a także ich jaj oraz larw. Wystarczy wspomnieć tu o molach, karaczanach, pluskwach czy wszach. Ozon odstraszy również gryzonie. Co istotne, ozonator pozwala na skuteczne usuwanie zapachu spalenizny w domu. To wszystko sprawia, że jest używany często podczas renowacji starych budynków. Ozonowanie pomieszczeń po pożarze daje wymierne efekty i pozwala na ich ponowne wykorzystanie. Ale właściwości omawianego gazu okażą się też skuteczne na mniejszą skalę. Wystarczy wspomnieć o ozonowaniu mieszkania po palaczu. Wykorzystanie ozonatora pozwala całkowicie usunąć wszelkie nieprzyjemne zapachy – w tym także: stęchlizny, potu, zwierząt czy odchodów.

Ozonowanie a środki ostrożności

Ozonowanie nie pozostawia w powietrzu oraz na powierzchniach szkodliwych substancji chemicznych. Nie zmienia to faktu, że wysokie stężenie ozonu ma działanie niekorzystne dla wszelkich organizmów żywych – w tym także ludzi czy zwierząt domowych. W związku z tym przy ozonowaniu mieszkania np. po palaczu konieczne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności. Usuwanie zapachu spalenizny w domu czy eliminacja drobnoustrojów za pomocą ozonatora zawsze powinny przebiegać zgodnie z zasadami i w bezpiecznych warunkach. Ważne jest tu odpowiednie przygotowanie i uszczelnienie pomieszczenia, ale również dopasowanie stężenia ozonu i czasu przeprowadzania procesu. Czasem po jego zakończeniu należy wietrzyć dom czy mieszkanie przez kilka godzin. Ozonowanie to zatem czynność, którą powinno się powierzyć specjalistom z odpowiednią wiedzą, umiejętnościami oraz doświadczeniem. Tylko w ten sposób można mieć bowiem pewność, że cały proces został przeprowadzony w sposób prawidłowy raz skuteczny.